کاریزما و کلام جامعه به بهانه روز جهانی چپ‌دست‌ها

به بهانه روز جهانی چپ‌دست‌ها

 امروز ۱۳ اگوست یا اوت، روز جهانی چپ‌دست‌هاست. به‌شکل طبیعی، مغز همه ما طوری طراحی‌شده که فرمان‌های عصبی برای انجام کارهای اصلی را به دست و پای راست ارسال می‌کند و با دست چپ فقط کارهای کمکی برای دست راست را می‌توانیم انجام دهیم. مثل برداشتن و جابه‌جاکردن یک سطل یا کالا.

اما اقلیتی از مردم جهان هستند،‌ که برخلاف این روند طبیعی، ذهن‌شان طوری برنامه‌ریزی‌شده که کارهای اصلی مثل نوشتن، غذا‌خوردن، مسواک‌زدن، کار با موش‌واره در رایانه و هرنوع فعالیتی که با تمرکز بر روی یک دست باید انجام شود را با دست چپ انجام می‌دهند.
 این‌که این اقلیت اکثرا باهوش‌ترین آدم‌ها هستند نمی‌دانم تا چه اندازه می‌تواند دقیق باشد، اما من یک برادر چپ‌دست دارم، که در سال‌های ابتدایی دبستان، به توصیه معلمش تلاش و تمرین کرد و الان همه کارهایی که با تمرکز بر روی یک دست باید انجام دهد را می‌تواند با دو دست انجام دهد یعنی هم با دست راست می‌نویسد هم با دست چپ، اما در ورزش با پای چپ بهتر مثلا فوتبال بازی می‌کند. این نشان می‌‌دهد که طراحی ذهنی طبیعی چپ را می‌توان با تمرین تغییر داد.

همه ابزارها و امکانات، خصوصا در اماکن عمومی برای زندگی راست‌دست‌ها طراحی شده (مثل صندلی‌هایی که زیردستی آن در سمت راست است) و این بنده‌های خدا، برای استفاده از این ابزارها و امکانات خیلی با سختی مواجه می‌شوند.

 خیلی زمان برد تا دنیا متوجه شود که برای راحتی این‌ اقلیت باید امکانات و ابزارهایی خاص تولید کرد که البته هنوز همه‌گیر نشده است.

روانشناسان توصیه می‌کنند برای افزایش خلاقیت و کارایی بیشتر هردو سمت مغز، بخشی از کارهای روزانه فردی مثل مسواک‌زدن، غذا‌خودن و … را، راست‌دست‌ها با دست چپ، و چپ‌دست‌ها با با دست راست، انجام دهند. برای آن‌که اندکی متوجه سختی‌های این عده بشویم و ضمنا کمکی هم به فعال‌شدن خلاقیت خود کرده باشیم، برخی از کارهای روزانه را با دست چپ انجام بدهیم.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *