کاریزما و کلام جامعه,شبکه‌های اجتماعی از رسانه‌های معتبر کسب اطلاع کنیم

از رسانه‌های معتبر کسب اطلاع کنیم

همراه اول با انتشار اطلاعیه‌ای در کانال تلگرامی خود اعلام کرده: «استفاده از سرویس «تماس‌بان» کاملاً رایگان است.»
«تماس‌بان» سرویسی است که شماره تمام کسانی را که در فاصله در دسترس نبودن، یا خاموش‌بودن گوشی، با مشترک تماس گرفته‌اند، به همراه زمان تماس آن‌ها، در یک پیامک برای مشترک ارسال می‌کند.

اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران اعلام کرد: طی روزهای اخیر مطلبی با مضمون هزینه‌دار‌بودن استفاده از سرویس «تماس‌بان» در شبکه‌های اجتماعی در حال انتشار بوده که کاملاً نادرست است.

این اپراتور در پایان، ضمن مبهم دانستن منبع این‌گونه پیام‌ها در شبکه‌های اجتماعی، از مشترکین خود درخواست کرده جهت کسب اطلاعات صحیح به کانال‌های ارتباطی این اپراتور همچون پرتال اینترنتی(mci.ir)، مرکز تماس مشترکین(۹۹۹۰) و صفحات رسمی این اپراتور در شبکه‌های اجتماعی مراجعه کنند.

مشترکین همراه اول می‌توانند با ارسال عدد ۱ به سرشماره ۹۹۱۴ سرویس «تماس‌بان» را فعال و با ارسال عدد ۵ سرویس را غیرفعال کنند. همچنین دریافت راهنمای سرویس با ارسال پیامک بدون متن به ۹۹۱۴ امکان‌پذیر است.

✳️اما پرسش مهم: منتشرکنندگان این شایعات در سطح شبکه‌های مجازی چه کسانی هستند و چرا همراه اول آن‌ها را با امکاناتی که دارد شناسایی، و بر علیه آن‌ها در مرکز پلیس فتا اعلام جرم نمی‌کند؟

 مسئله البته فقط مربوط به این شایعه نیست. این پرسش قابل تعمیم به همه شایعات موجود در سطح جامعه و فضای مجازی است که متاسفانه تعداد آن‌ها هم کم نیست، و ظاهرا اراده‌ای هم برای پیگیری، محدود و تعقیب‌کردن آن‌ها نیست.

اما وقتی از بالا اراده‌ای برای کنترل بعضی از رفتارهای خطا نیست، ما نباید حواسمان جمع باشد که گیر این شایعات و چاله‌چوله‌ها بعد از آن نیفتیم؟

خیلی راه چاره وجود دارد. ولی عجالتا امروزه هر اداره، موسسه، اپراتور یا مرکز خدماتی، یک سایت یا کانال رسمی دارد که می‌توان اطلاعات موردنیاز را از طریق کانال یا سایت رسمی آن‌ها به دست آورد و به کانال‌ها و گروه‌هایی غیرسمی که با شایعه‌سازی دنبال ممبر زیادی و اهداف شر دیگری هستند نبود.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *