بایگانی

بایگانی ۱۷ شهریور ۱۳۹۶

چون ورق برگردد

۱۷ شهریور ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

«فضل‌بن‌يحيی» [برمکی] را پسری به‌دنيا آمد و شاعران در تهنيت آن اشعاري سرودند. فضل، «محمدبن زيد دمشقی» را احضار کرد. گفت: از تو مي‏خواهم در ولادت پسرم شعري بخوانی.
[محمد] گويد: من دو بيت خواندم که يکی را می‏نويسم: «و يفرح بالمولود من آل برمک‏ و لا سيما ان کان من ولد الفضل»‏ (مردم شاد مي‏شوند به سبب تازه مولودی از برمکيان، مخصوصاً که او فرزند فضل باشد.)

فضل صد هزار درهم به من داد که ملک «عقار» خريدم و صاحب ثروت شدم. روزی به حمام رفتم و کيسه‏‌کش خواستم. پسر زيبايي را فرستادند. در اثناي کيسه‌کشيدن، من اين شعر را زمزمه می‌کردم.
ناگهان اين پسر افتاد و غش کرد. به صاحب حمام اعتراض کردم که جوان صرعی را فرستاده‏‌ای! گفت: اين جوان سال‌هاست در اين حمام است. چنين حالتی از او ديده نشده.

سرانجام به هوش آمد. گفتم: چرا اين چنين شدی؟ پرسيد: گوينده‏‌ی اين بيت کيست؟ گفتم: منم. پرسيد: برای چه کسی گفته‏‌ای؟ گفتم: برای پسر «فضل‌بن‌يحيي». گفت: می‌دانی آن پسر کجاست؟ گفتم: نمی‌دانم.
گفت: آن پسر منم.
محمد گويد: حالم منقلب شد.

منابع: منتخب التواريخ، معجم‌الرجال، و تتمة‌المنتهی. هریک داستان را به گونه‌ای شرح داده‌اند اما جوهر هرسه یکی است.

آدرس درست بود، اما خبر نداشت «محمد‌حسین» آسمانی شده

۱۷ شهریور ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

«پل‌نو» خرمشهر که می‌خواستند با هم خداحافظی کنند، به او گفته‌ بود: هروقت کاشان آمدی، آدرس روستای وادقان را بپرس و وقتی که به وادقان رسیدی سراغ مصلحی‌ها را بگیر «می‌آورنت در خانه»

۳۵ سال از آن تاریخ می‌گذرد. «علی برازنده» از تبریز به اصفهان می‌آید و تصمیم می‌گیرد این‌بار هرطور که شده سراغی از هم‌خدمتی سابقش بگیرد.

همان‌طور که «محمدحسین» به او آدرس داده، سراغ وادقان را می‌گیرد. به میدان ورودی روستا که می‌‌رسد، سراغ مصلحی‌ها را می‌گیرد. مردم روستا جوان ۳۰ ساله‌ای را به او معرفی می‌کنند؛ جوانی که از نگاه او، «کپی برابر اصلِ» محمد‌حسین است.

برازنده می‌گوید: وقتی جوان را دیدم ذوق‌زده شدم. خاطرات‌مان با محمدحسین به‌سرعت از جلو چشمانم گذشت و احساس کردم چند قدمی بیشتر با او فاصله ندارم.

با «روح‌الله مصلحی» خوش‌و‌بش می‌کند و از او می‌پرسد: شما با آقا «محمدحسین مصلحی» نسبتی دارید؟
روح الله پاسخ می‌دهد: بله؛ پدرمه.
برازنده خودش را به روح‌الله معرفی می‌کند و از او می‌خواهد با هم به سراغ پدرش بروند.

جوان وادقانی نمی‌داند باید چه کند؟ کسی از تبریز آمده و می‌گوید هم‌رزم پدر اوست و حالا می‌خواهد پدری را ببینید که «سال‌هاست فقط نامش بالای سر اوست».
روح الله مصلحی می‌گوید پدرش سال‌هاست شهیدشده اما این پاسخ برای کسی که به اشتیاق دیدار رفیق کیلومترها تا وادقان آمده باورکردنی نیست.


«علی برازنده تبریزی» که در تصویر دست شهید «محمدحسین مصلحی» روی شانه اوست، جمعه گذشته ۱۷ شهریور‌ماه، مهمان خانواده شهید محمدحسین مصلحی بود.

برازنده می‌گوید: فکر کردم شوخی می‌کند. فرزند شهید مصلحی هم‌سنگر پدر را به عمویش معرفی می‌کند. همین که برازنده قیافه «حسن مصلحی» را می‌بیند، او را در آغوش می‌کشد و می‌گوید «من علی هستم. شناختی؟ خرمشهر؟ پل نو؟ علی برازنده تبریزی؟»

برازنده همه نشانی‌هایی را که احساس می‌کند می‌تواند یادآور دوستی قدیمی‌شان باشد به سرعت ردیف می‌کند و در نهایت پاسخ می‌شنود «من حسن هستم. خرمشهر نبودم. حسین خرمشهر بود. او سال‌ها قبل شهید شد.»

مسافر تبریزی با شنیدن این پاسخ هاج‌و‌واج می‌ماند. بغض راه را بر واژه‌ها می‌بندد. به گلزار شهدای وادقان می‌آید. «علی برازنده» نام حک‌شده روی سنگ قبر را می‌خواند: «شهید محمد حسین مصلحی، تاریخ شهادت ۱۶ مرداد ۶۷».
سکوت سنگینی جمع را فرا می‌گیرد. کنار قبر می‌نشیند. دستش را روی سنگ می‌کشد، اشک از گوشه چشمان او و روح‌الله جاری می‌شود.

او می‌گوید «محمد حسین» آدرس را درست داده بود، اما نگفته بود که قرار است «آسمانی شود».
منتشرشده در کانال تلگرامی مجله فرهنگی وادقان