بایگانی

بایگانی برای دسته ی ‘روزنامه‌نگاری’

زلف پریشان تیتر

روزنامه‌های «جوان» و «وطن امروز» تقریبا آبشخور فکری و سیاست‌گذاری رسانه‌ایشان یکی است. شاید خیلی مواقع هم‌پوشانی رسانه‌ای هم داشته باشند، اما کارشان (هم در طراحی ظاهری و هم در تولید محتوی) خیلی متفاوت است و اصلا قابل مقایسه نیست.

روزنامه «وطن امروز» خیلی در استفاده از قابلیت‌های رسانه‌ حرفه‌ای عمل، و تلاش می‌کند در طراحی، تیتر و محتوی، به تمام اصول این حوزه وفادار باشد. در حالی که روزنامه جوان، در بهترین حالت همان «رسالت» موتلفه است با رنگ و لعاب مدرن.


شاید برخی از اهل رسانه تیتر امروز «جوان» را تیتر خوبی بدانند. نظرشان قابل احترام است، اما تیتر «شانه ۲۰هزارتومانی تخم‌مرغ، بر زلف پریشان اقتصاد»، که در اعتراض به گران‌شدن تخم‌مرغ تنظیم شده، به نظر من، فاقد استاندارهای لازم برای جذب مخاطب و ایجاد علاقه برای خواندن مطلب است.

«وطن امروز» حرفه‌ای‌ترین روزنامه ایران امروز

در بین روزنامه‌های حال حاضر ایران، #وطن_امروز حرفه‌ای‌ترین روزنامه‌ای است که غالب استانداردهای حرفه‌ای در محتوی، دیزاین و طراحی صفحه نخست و صفحات داخلی، ستون‌بندی‌ها و خصوصا تیتر را رعایت می‌کند.

این موفقیت و حرفه‌ای‌بودن، آن‌جا بیشتر خود را نشان می‌دهد که خیلی روزنامه‌هایی بودند و هستند، که از بودجه کافی دولتی برخوردار بودند و دستان‌شان در جذب تکنسین‌های طراحی و نویسندگی و تیتر و … باز بود، اما هیچ‌گاه نتوانستند به اندازه این روزنامه حرفه‌ای و به‌روز روزنامه‌ خود را مدیریت کنند.


 تیتر روز گذشته این روزنامه که دقیقا انعکاس‌دهنده سیاست‌گذاری خاص و نگاه سیاسی متولیان آن‌است، با نیم‌نگاهی به شعار برجسته هواداران #حسن_روحانی در انتخابات اردیبهشت‌ماه گذشته که «با روحانی تا ۱۴۰۰» و به معنی استمرار دولت روحانی تا این سال بود، و اکنون با نگاهی به افزایش قیمت بنزین و با هدف تاثیرگذاری منفی بر احساسات هوادارن این رئیس‌جمهور تنظیم شده، فوق‌العاده حرفه‌ای و آوانگارد بود. مثل اغلب تیترهای این روزنامه.

یکی از کاربران #توییتر ادعا کرده این تیتر در تویتتر و همراه با #هشتگ #بنزین پیش از آن استتفاده شده، و «وطن امروز» تیتر را از توییتر برداشته است. اگرچه چنین امری بعید نیست، اما با توجه به این‌که این روزنامه و شورای تیتر آن یکی از قوی‌ترین شورای تیتر روزنامه‌های فعلی ایران است، و پیش از این بارها تیترهای قوی و حرفه‌ای تنظیم و منتشر کرده‌است، این مورد ابدا نمی‌تواند به عنوان نقطه‌ضعف در کار آنان تلقی و نمره منفی درکارنامه آن‌ها باشد. مگر تکرار موارد زیاد از این دست، یا نداشتن سابقه تیترهای خوب و حرفه‌ای قبلی.

ضوابط «نیویورک تایمز» برای حضور خبرنگاران در شبکه‌های اجتماعی

«نیویورک تایمز» دستورالعمل جدیدی برای استفاده روزنامه‌نگاران[اش] از رسانه‌های اجتماعی منتشر کرد.
در این دستورالعمل تاکیدشده خبرنگاران این رسانه باید آگاه باشند هیچ صفحه شخصی در رسانه‌های اجتماعی ندارند و فعالیت آ‌نها در این فضا از سوی تایمز رصد می‌شود.

فناوران- نیویورک تایمز که پیش از این دستورالعمل خلاصه‌ای برای فعالیت کارکنان اتاق خبرش در رسانه‌های اجتماعی داشت، با استفاده از تجربیات روزنامه‌نگاران مشهور در رسانه‌های اجتماعی و نیز نظرات کارشناسان، دستورالعمل خود را اصلاح و به‌روز کرده است.

در این دستورالعمل به نقش رسانه‌های اجتماعی و اهمیت حضور روزنامه‌نگاران در این رسانه‌ها اشاره‌شده و «تایمز» از روزنامه‌نگارانش خواسته برای جلوگیری از بیان دیدگاه‌های حزبی یا انتشار مطلب در مورد موضوعاتی که در «نیویورک تایمز» منتشر می‌شود، دقت بیشتری داشته باشند.

همراه این دستورالعمل «دین‌باته» سردبیر اجرایی نیویورک تایمز @deanbaquet نامه‌ای خطاب به اعضای تحریریه این روزنامه منتشر کرده که در آن آمده: «نیویورک‌تایمز سال‌هاست در رسانه‌های اجتماعی به‌صورت جدی فعالیت می‌کند. حساب‌های کاربری نیویورک تایمز در رسانه‌های اجتماعی ده‌ها میلیون دنبال‌کننده دارد. بسیاری از روزنامه‌نگاران ما در توییتر، فیس بوک، اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند و صاحب تاثیر و نفوذ هستند. از سوی دیگر نظراتی که مخاطبان در این شبکه‌ها منتشر می‌کنند، گزارشات و شیوه اطلاع‌رسانی ما را بهبود می‌بخشد».

دین‌باته گفته: ما معتقدیم برای حفظ تایمز به‌عنوان بهترین سازمان خبری دنیا، باید حضوری پررنگ و فعال در رسانه‌های اجتماعی داشته باشیم. اما باید مطمئن باشیم در رسانه‌های اجتماعی متعهد و مسوولیت‌پذیر هستیم. به‌همین دلیل ما دستورالعمل حضور در رسانه‌های اجتماعی را برای کارکنان اتاق خبر اصلاح و به‌روز کرده‌ایم.»

در دستورالعمل جدید نیویورک تایمز که تاکید شده برای همه کارکنان اتاق خبر از جمله کسانی که در حوزه سیاست و دولت فعالیت نمی‌کنند لازم‌الاجرا است آمده: روزنامه‌نگاران ما نباید در رسانه‌های اجتماعی نظرات سیاسی خود را منتشر کنند، از نامزدهای سیاسی حمایت کنند، اعتراض کنند و یا کاری انجام دهند که شهرت روزنامه‌نگاری تایمز را کاهش دهد. همچنین روزنامه‌نگاران ما باید توجه و دقت خاصی در مشارکت در بحث‌هایی داشته باشند که تایمز برای کنار آمدن با آن‌ها با تردید عمل می‌کند.

تایمز اعلام کرده «ما فعایت روزنامه‌نگاران را در رسانه‌های اجتماعی دنبال می‌کنیم و با سیاست‌های جدید نیویورک تایمز می‌سنجیم. ممکن است کارکنان اتاق خبر ما فکر کنند صفحات‌شان در اینستاگرام، توییتر، اسنپ چت، فیس‌بوک یا سایر رسانه‌های اجتماعی، صفحات خصوصی آن‌هاست و از نقش آن‌ها در تایمز جداست. اما در حقیقت آن‌چه ما در رسانه‌های اجتماعی «منتشر می‌کنیم» عمومی است و هیچ چیز خصوصی وجود ندارد. آن‌چه هر کدام از ما در رسانه‌های اجتماعی انجام می‌دهیم به نوعی به تایمز مربوط است.»

Nick Confessore، خبرنگار سیاسی نیویورک تایمز می‌گوید: واقعیت این است که حساب توییتر من حساب تایمز است، تایمز آن را کنترل نمی‌کند اما برای آن‌چه من منتشر می‌کنم به نوعی پاسخ‌گو است. در واقع خواننده گاهی صفحات مرا در رسانه‌های اجتماعی به عنوان فرمتی از سیستم دیجیتال تایمز تفسیر می‌کند.

وی که یکی از افراد مشارکت‌کننده در تهیه دستورالعمل جدید نیویورک تایمز برای فعالیت کارکنان اتاق خبر در رسانه‌های اجتماعی است می‌گوید: دلیل این‌که شما در رسانه‌های اجتماعی تاثیرگذار و صاحب نفوذ هستید این است که در تایمز کار می‌کنید.

در دستورالعمل تایمز خطاب به کارکنان اتاق خبر این‌گونه آمده است: پیوستن به گروهای خصوصی و مخفی که ممکن است جهت‌گیری‌های حزبی داشته باشند در فیس‌بوک و سایر رسانه‌های اجتماعی ممنوع است. کارکنان اتاق خبر همچنین باید از ثبت‌نام برای شرکت در رویدادهای حزبی در رسانه‌های اجتماعی خودداری کنند.

همیشه با دیگران در رسانه‌های اجتماعی با احترام رفتار کنید. اگر یک خواننده سوالات یا انتقاداتی در مورد پست‌های شما در رسانه‌های اجتماعی داشت، به سرعت به او پاسخ دهید و این کار را با تفکر و احترام انجام دهید.

اگر انتقاد به شما همراه با تهاجم یا بی‌پروایی باشد، شاید بهتر است از پاسخ دادن خودداری کنید. همچنین ما از حق خبرنگاران‌مان حمایت می‌کنیم. اما لطفا فقط به‌خاطر این که از شما یا گزارش‌هایتان انتقاد می‌کنند کاربران را مسدود نکنید.

اگر حس کردید در رسانه‌های اجتماعی تهدید می‌شوید، لطفا فورا سرپرست خود را مطلع کنید. تایمز سیاست‌هایی برای حفاظت و تامین امنیت روزنامه‌نگارانش دارد.
ما به ارزش استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای پوشش زنده رویدادها و به‌روزرسانی در لحظه واقفیم. اما ممکن است بعضی اوقات ترجیح دهیم روزنامه‌نگاران ما تلاش‌های اولیه خود را روی پلتفرم دیحیتال تایمز متمرکز کنند.

ما معمولا خواهان انتشار انحصاری روی بستر دیجیتال خویش هستیم نه روی رسانه‌های اجتماعی، اما ممکن است مواردی وجود داشته باشد که برای اولین‌بار بهتر است در رسانه‌های اجتماعی منتشر شود. برای این کار با مشاوران مشورت کنید.

شفاف باشید؛ اگر می‌خواهید پستی را در رسانه‌های اجتماعی یا توییتی را در توییتر حذف کنید مطمئن شوید چیز نامناسبی است یا خطا کردید و به سرعت اقدام به اصلاح کنید.
انتشار اخبار و نظرات دیگران درباره موضوعی و جمع‌آوری مجموعه‌ای از نظرات بسیار مفید است اما توجه کنید که پیوسته به یک طرف بحث نپردازید که به نظر برسد طرف‌داری می‌کنید.

هنگام تفسیر داستان‌های تحریک‌آمیزی که از سوی تایمز تایید نشده‌اند احتیاط کنید.
در این دستورالعمل اعلام شده: ما می‌خواهیم روزنامه‌نگاران ما احساس کنند می‌توانند از رسانه‌های اجتماعی برای آزمایش سبک‌های مختلف گزارش‌نویسی و شنیده‌شدن صدایشان استفاده کنند. به‌ویژه هنگامی که سبک های‌مختلف گزارش‌نویسی و داستانی بتواند به تایمز در پلتفرم دیجیتالش کمک کند.

توصیه شده اگر کارکنان اتاق خبر نیویورک تایمز با خواندن این دستورالعمل هنوز نمی‌توانند تشخیص دهند پستی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند، مطابق با استانداردهای این رسانه است یا خیر این سوالات را پیش از انتشار پست از خود بپرسند:
آیا در نوشته خود نظراتی مشابه آن‌چه در تایمز منتشر می‌کنید دارید؟
آیا کسانی که پست شما را می‌خوانند دلایلی مبنی بر تعصب شما روی یک مساله خاص خواهند داشت؟
اگر خوانندگان پست شما را ببینند و متوجه شوند روزنامه‌نگار تایمز هستید، آیا دیگاه شما را به عنوان پوشش بی‌طرفانه روزنامه تایمز تلقی می‌کنند؟
آیا پست شما مانع ارتقای توانایی همکاران‌تان می‌شود؟
اگر کسی همه صفحات شما را در رسانه‌های اجتماعی مرور کند، لینک‌ها نظرات و غیره را ببینند در مورد توانایی شما برای پوشش رویدادهای خبری به‌روشی عادلانه و بی‌طرفانه شک می‌کند؟

تاکیدشده در صورتی‌که روزنامه‌نگاران با وجود این سوالات از استانداردبودن پست‌شان مطمئن نیستند، با مشاوران و سرپرستان تایمز مشورت کنند. تایمز اعلام کرده: ما همیشه تاکید کرده‌ایم کارکنان اتاق خبر نباید چیزی در رسانه‌های اجتماعی منتشر کنند که به اعتبار اتاق خبر تایمز به عنوان یک رسانه بی‌طرف آسیب بزند.

علاوه براین دستورالعمل که مربوط به فعالیت روزنامه‌نگاران در شبکه‌های اجتماعی است، کارکنان اتاق خبر باید دستورالعمل‌های روزنامه‌نگاری اخلاقی را نیز مد نظر قرار دهند.

منبع:فناوران

چرا مطالب اکونومیست بدون نام است؟

معمولا نام روزنامه‌نگاران و نویسندگان گزارش‌ها و تحلیل‌ها در بیشتر رسانه‌ها درج می‌شود. با این حال، اکونومیست از چنین سیاستی تبعیت نمی‌کند. مقالات اکونومیست فاقد نام نویسنده است. روزنامه‌نگاران اکونومیست بی‌نام ‌و نشان‌اند. چرا؟

بخشی از پاسخ این است که اکونومیست دارای سنتی تاریخی است . از جمله این که در گذشته، بسیاری ازیادداشت‌ ها و مقالات بدون معرفی نام نویسنده یا با نام مستعار منتشر می‌شد تا نویسنده‌ها برای رساندن صدای متفاوت‌شان آزادی عمل داشته باشند. این کار همچنین به این دلیل انجام می‌شد که تحریریه نشریه از آن‌چه هست بزرگ‌تر به نظر برسد.

اکونومیست این سنت را حفظ کرده و از آن برای هدفی خاص استفاده می‌کند. بی نام بودن نوشته‌ها اجازه می‌دهد نویسندگان متعدد با صدای جمعی سخن بگویند. هر هفته در نشست‌هایی که شرکت در آنها برای همه اعضای تحریریه آزاد است، درباره موضوعات بحث و گفت‌وگو می‌شود. روزنامه‌نگاران اغلب در نوشتن یادداشت‌ها همکاری می‌کنند. برخی از یادداشت‌ها به شدت ویرایش می‌شوند. بر همین اساس، یادداشت‌ها بیشتر کار ذهن جمعی اکونومیست است تا کار یک نویسنده واحد.
با این حال، دلیل اصلی برای بی‌نام بودن مطالب این باور است که آنچه نوشته می‌شود مهم‌تر از فردی است که آن را می‌نویسد.

استثنای قابل اشاره برای این قاعده، گزارش‌های ویژه و مجموعه یادداشت‌های مربوط به موضوعی خاص است که هر ماه در این نشریه منتشر می‌شوند. این نوع یادداشت‌ها همواره توسط یک نویسنده واحد نگاشته می‌شوند که نام او در ابتدای یادداشت آورده می‌شود. بر اساس سنت موجود، سردبیرهای بازنشسته یک سرمقاله خداحافظی می‌نویسند که امضای‌شان نیز در پایان آمده است.غیر از این،حجم گسترده ای از مطالب اکونومیست فاقد امضای شخصی خاص است.
منبع: تجارت فردا

روزی به عنوان «روز جهانی وب ثبت» نشده است

۱۱ مرداد ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

‌چند سایت ایرانی از جمله نصر سال گذشته و فیست‌نیوز، امسال سه‌شنبه ۱۰ مردادماه همزمان با نخستین روز از ماه اگوست میلادی را بدون ارجاع به منبع یا سند خاصی، به‌عنوان «روز جهانی وب» معرفی کرده‌اند. این در حالی است که نه در جست‌وجوی گوگل و نه در دانشنامه آزاد «ویکی پدیا» که معمولا روزه‌های جهانی را با سوایق خاص آن ثبت می‌کند، خبری از این روز نیست.

با مراجعه به سایت یونسکو و در بخش روزهای جهانی، برای ماه اگوست فقط سه روز ۹ اگوست روز جهانی بومیان جهان، ۱۲ اگوست روز بین‌المللی جوانان، و روز ۲۳ اگوست به‌عنوان روز بین‌المللی برای به‌یادآوردن و لغو برده‌داری ثبت شده‌است، و روز دیگری در این ماه به‌عنوان «روز جهانی وب» ثبت نشده است. ادامه ی نوشته

گفت‌وگو با امیر سرتیپ علی‌محمد ملکی وادقانی

۸ مرداد ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

امیر سرتیپ «علی‌محمد ملکی وادقانی»، پس از عمری مجاهدت و ایثار، شام‌گاه یک‌شنبه ۲۵ تیرماه، جان به جان آفرین تسلیم کرد و به همراهان شهیدش پیوست.
۲۲ سال پیش، در آخرین روزهای اسفندماه ۱۳۷۴ در شرایطی که نخستین تجربه‌های روزنامه‌نگاری را مشق می‌کردم، در منزل شخصی آن مرحوم در اصفهان، با ایشان گفت‌وگو کردم.

 این‌گفت‌وگو فرودین‌ماه ۱۳۷۵ در دومین شماره نشریه روستایی «انتظار» منتشر شد. در آن زمان مرحوم ملکی، با درجه سرهنگی استاد دانشکده افسری مرکز توپخانه اصفهان بودند و اندکی بعد به درجه سرتیپ دومی نايل و پس از آن بازنشسته شدند.
 با ادای احترام به روح آن امیر دلاور و ایثارگر، این گفت‌وگو را پس از دو دهه در این‌جا بازنشر می‌کنم:

در این شماره از نشریه، به حضور یادگاری از یادگاران و شاهدان هشت سال شهادت و خون و ایثار و دفاع مقدس، کسی که به‌حق حساس‌ترین و زیباترین لحظات عمر پربرکت خویش را در کنار دلیرمردان عرصه‌های عاشقی و در خطوط مقدم نبرد با دشمن متجاوز، در خدمت اسلام و میهن اسلامی پشت‌سر گذاشته‌‌است، رسیدیم، و ایشان در محیطی مهربان و صمیمی پاسخ‌گوی سؤالات‌ِمان بودند.
*جناب آقای ملکی! ضمن عرض تقدیر و تشکر از این‌که وقت‌تان را در اختیار ما گذاشتید، به‌عنوان اولین سؤال مختصری از خودتان بگویید:
علی‌محمد ملکی وادقانی،در سال ۱۳۲۸ در خانواده روستایی در روستای وادقان ادامه ی نوشته

انصاف در خبرنویسی

تیتر؛ «انتقاد بی‌سابقه از کارنامه قبولی حجتی»، به هیچ عنوان مطالب گفت‌وگوی ایسنا با وزیر اسبق جهاد کشاورزی را نمایندگی نمی‌کند و براساس بدیهی‌ترین اصول خبر و تیترنویسی غلط است.
تردیدی نیست که در وزارت جهاد کشاورزی کارهای غلط می‌شود. اصلا ایسنا بگوید کجا نمی‌شود؟ اما این‌که تیتر به‌گونه‌ای تنظیم شود که تمام اشتباهات تلنبار شده‌ در یک وزارت‌خانه که متغیرهای متعدد در دوره‌های مختلف در ایجاد آن دخیل بوده‌اند را مستقیما متوجه شخص وزیر کند، هم می‌تواند ناشی از بی‌تجربگی در تنظیم تیتر باشد، هم ناشی از سوء‌نیت، که در مورد بالا به‌رغم آن‌که نباید اهل پیش‌داوری باشم، اما احتمال سوءنیت را در تنظیم این تیتر پررنگ‌تر می‌بینم.

این پیش‌داوری را از آن‌ جهت پررنگ مطرح می‌کنم، که مطالب بدنه گفت‌وگو آن‌قدر غلیظ که تیتر وزیر را زیر سئوال می‌برد، بر علیه وزیر نیست و مصاحبه‌شونده با انصاف بسیار بیشتری، وزیر و دوران ۴ ساله او را نقد کرده و به عنوان راه‌کار هم گفته است که برای حل این مشکلات باید مسائل زیرساختی و بنیادین در وزارت‌خانه تغییر کند نه وزیر.

استفاده از صفت در تیتر هم مگر در موارد خاص مجاز نیست که در این‌جا از صفت بی‌سابقه استفاده شده.

فارغ از این‌ها، «انصاف» یکی از اصول نخستین اخلاقی کار رسانه است، که در تنظیم این تیتر مورد بی‌اعتنایی جدی ایسنا قرار گرفته است.

به افتخار مردم کاشان

می‌پرسم، آیا این سرمایه‌گذاری برای شما سودمند است؟ درپاسخ می‌گوید: تا سود را چه تعبیر کنیم. اگر منظور از سود صرفاً پول باشد، شاید نه اما اگر سود، خدمت به شهروندان و کمک به ارتقا و دست‌یابی به جایگاهی که کاشان در تاریخ داشته و با آن فاصله گرفته باشد، البته که این سرمایه‌گذاری سودمند است و ما را همراهی می‌کند.

پروفسور «حسین خدمت» فوق‌تخصص بیماری‌های گوارش و کبد، که در جایگاه رئیس هیات‌مدیره شرکت «وندای کی آشیان» مجتمع چندمنظوره تجاری، تفریحی، فرهنگی – ورزشی و اقامتی «کاشان مال» نشسته، علاوه بر آن که پزشکی حاذق و خوش‌نام است، فوق‌العاده بر کلام و ادبیات مسلط است و نسبت به ظرافت‌های تجارت و بیزینس که به حضور در آن تصمیم گرفته آگاهی و احاطه دارد و در پاسخ به پرسش‌ها با دقت و با استناد به استانداردهای روز جهان، به نمایندگان عالی رسانه‌های کاشان درباره جزییات، اهداف و چشم‌اندازهای پروژه پاسخ می‌گوید.

مجموعه تجاری- بازرگانی، تفریحی، فرهنگی، ورزشی، اقامتی و کانون برندینگ مدرن و کاشان مال، در حاشیه بلوار امام رضا کاشان، و در همسایگی تمدن ۷ هزار ساله سیلک در زمینی به مساحت ۵ هزار مترمربع و در ۱۰ طبقه (۴ طبقه زیر زمین و ۶ طبقه فوقانی) و چند بلوک ساخته شده است. مجموعه‌های تفریحی آبی شامل پارک آبی، استخر جداگانه مردانه و زنانه، سونا و جکوزی به‌علاوه انبار سردخانه‌ها، برخی سالن‌های ورزشی و پارکینگ‌های مجموعه در طبقات زیرین قرار دارد و مجموعه‌های فروشگاهی و تجاری، رستوران‌ها، فست‌فود و نوشیدنی‌ها، سینما، هتل و سالن‌های چندمنظوره فرهنگی، شهربازی کودکان و برخی دیگر از سالن‌های ورزشی در طبقات فوقانی.

به گفته رئیس هیات‌مدیره، شرکت فاز نخست مجموعه شامل فروش‌گاه، شهربازی کودکان، مجموعه فست فود، نوشیدنی‌ها و رستوران در طبقات هم‌کف تا سوم تا پایان سال‌جاری به بهره‌برداری می‌رسد.

پیش از ظهر یک جمعه معتدل پاییزی نمایندگانی از پورتال خبری کاشان و آران و بیدگل، کاشان نیوز، روزنامه اصفهان زیبا و ضمیمه گردشگری آن، هفته‌نامه‌های آرمان، کاشان امروز، جوان کویر، و نسل فردا به دعوت شرکت «وندای کی آشیان» از بخش‌های مختلف آماده و در حال ساخت مجموعه بازدید کردند و مهندس «سید علی صالحی» آرشیتکت و طراح و مجری عمارت مجموعه، در هر بخش و طبقه، مشخصات و استاندارهای خاص که برای طراحی و ساخت سازه و همچنین خرید دستگاه‌ها و سخت‌افزارهای آن اعمال شده را به نمایندگان رسانه ارائه داد.

پس از این بازدید نمایندگان رسانه‌ها در سالن اجتماعات در یک کنفرانس خبری با حضور اعضا هیات‌مدیره شرکت و مشخصاً پرفسور «حسین خدمت» رئیس‌ هیات‌مدیره شرکت «وندای کی آشیان» شرکت کردند.

کاشان حالا با افتخار صاحب یک مجموعه چند‌منظوره بازرگانی- تجاری، فرهنگی، تفریحی- ورزشی، و اقامتی منطبق با دقیق و به‌روزترین تجهیزات و امکانات سخت و نرم‌افزاری روز دنیا شامل یک مجموعه فروش‌گاهی زنجیره‌ای بزرگ که کالاهای برندهای معتبر ملی و بین‌المللی را در چند حوزه خوراک، کیف و کفش و پوشاک، گوشی و رایانه و محصولات دیگر نمایندگی می‌کند، یک سالن با مدرن‌ترین و به‌روزترین امکانات ورزشی تفریحی، آموزشی و بازی برای کودکان در کنار سالن حرفه‌ای بولینگ و بیلیارد حرفه‌ای و مجزا، استخرهای مجهز و مدرن شنا، سونا، جکوزی، اسباب و سالن اختصاصی پارک و تفریحات آبی، سالن‌های فست فود و رستوران‌های مجزا با منو و دستورات غذایی ایرانی و فرنگی با برند معتبر و استانداردهای نوین حوزه خوراک و غذا در کنار چند سالن سینما و همایش‌های فرهنگی با ظرفیت‌های متفاوت در کنار یک هتل پنج ستاره شده است که به گفته رئیس هیات مدیره شرکت «وندای کی آشیان» به عنوان مدیر عالی مجتمع «کاشان مال» فاز نخست این مجموعه شامل مجتمع فروش‌گاهی در طبقه همکف شهربازی کودکان در طبقه اول، غرفه‌های فست‌فود در طبقه سوم نهایتاً تا پایان سال جاری گشایش یافته و به بهره‌برداری می‌رسد و فازهای بعد شامل تکمیل پارکینگ‌های طبقاتی خودرو، سالن‌های ورزشی و تفریحات آبی فاز اول و دوم هتل و سالن‌های فرهنگی و همایش‌ها به مرور نهایتاً تا پایان سال ۹۶ گشایش یافته و به بهره‌برداری نهایی خواهد رسید.

رئیس هیات مدیره شرکت، در نشست میزبانی نمایندگان رسانه‌های منطقه کاشان و آران و بیدگل و اصفهان با بیان این‌که این نخستین نشست غیررسمی شرکت می‌باشد، از رسانه‌ها به عنوان یک گروه مرجع که طیف وسیعی از مخاطبان تاثیرگذار را نمایندگی می‌کنند نام برد و تاکید کرد: برای ما مهم بوده است که دوستان رسانه‌ای در سطح منطقه بزرگ کاشان که می‌توانند بازخوردهای مثبت بدهند، پیش از گشایش و بهره‌برداری از مجموعه و بخش‌های تکمیل‌شده و در حال تکمیل، از آن بازدید کنند و در جریان فرایند احداث مجموعه از ابتدا تاکنون قرار بگیرند.

در اغلب استانداردها حتی در سطح ملی نخستین هستیم.
خدمت با تاکید بر این که مجموعه «کاشان مال» در اغلب شاخص‌ها در سطح ملی واجد بالاترین استانداردها و جایگاه نخست است. درباره هدف از تأسیس چنین مجموعه‌ای گفت: برای بنده و برای سایر سرمایه‌گذاران چه آن‌ها که اهل کاشان هستند و چه آن‌ها که علایق مشترکی آن‌ها را به کاشان وصل می‌کند، مهم‌ترین و نخستین هدف و دغدغه انجام کاری برای کاشان و در شان کاشان در مسیر توسعه پایدار بوده است. ما می‌خواهیم گامی مؤثر برای احیاء جایگاه باستانی برتر کاشان که در هزاران سال پیش به عنوان نماینده معتبر برند ابریشم و کاشی و صنعت جهانی معروف بوده برداشته باشیم.

رئیس هیأت مدیره «وندای کی آشیان» با تأکید بر این که در این مسیر به همراهی و حمایت همه شهروندان کاشان خصوصاً رسانه‌ها نیاز داریم اظهار داشت: پس از آن‌که نیت دوستان برای انجام کاری برای کاشان مشخص شد، تحقیقات میدانی مفصل برای این‌که در منطقه با توجه به ظرفیت‌ها، خلاء چه مجموعه یا خدماتی حس می‌شود در دستور کار قرارگرفت و پس از مطالعات بنیادین با توجه به ظرفیت‌های بالای تاریخی و باستانی، و قابلیت‌های ویژه اقلیتی و فرهنگی و گردشگری منطقه، ایجاد و احداث چنین مجموعه‌ای تأیید و تصویب شد و بلافاصله اقدامات برای نهایی‌کردن پروژه آغاز شد.

خدمت افزود: برای آن که سرمایه‌گذاری در بهترین شکل و با رعایت بالاترین استانداردهای مدرن دنیا و با کمترین میزان خطا صورت بگیرد، پیش از آغاز عملیات عمرانی یک تیم کارشناسی با نمایندگان خدمات مشابه شبیه شرکت‌های فروش‌گاه‌های زنجیره‌ای، هایپر مارکت، فست‌فود، و رستوران و هتل در عالی‌ترین سطوح ملی و بین‌المللی مشاوره‌ای کارشناسی صورت داده و طرح نهایی با جایابی در تاریخ ۲۳ دی‌ماه ۹۱ کلنگ عملیات اجرایی پروژه در همین زمین که الان ساختمان بنا شده به زمین زده شد و پروژه استارت خورد.

به سرمایه‌گذاری به عنوان این که پول ارزش و اعتبار بیاورد نگاه کرده‌ایم
وی در پاسخ به پرسش یکی از رسانه‌ها در مورد میزان سرمایه‌گذاری و پیش‌بینی سود، با بیان این‌که تاکنون ۶۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده و پیش‌بینی می‌شود سقف سرمایه‌گذاری به ۱۰۰ میلیارد تومان برسد تصریح کرد، بستگی دارد سود را چه چیزی تعریف کنیم و ما چه چیزی تعریف کرده باشیم. ما به سرمایه‌گذاری به این عنوان که پول بیاورد نگاه نکرده‌ایم. ما به سرمایه‌گذاری به عنوان این‌که پول ارزش و اعتبار بیاورد نگاه کرده‌ایم. بنابراین هدف نخست سود به معنای پول نیست. هدف نخست کاشان و اعتبار برای کاشان و ارتقاء فرهنگ اجتماعی منطقه است که ما به پیش از نیمی از آن رسیده‌ایم و امیدواریم رسانه‌ها در معرفی اهداف فرهنگی و چشم‌اندازهای مجموعه ما را همراهی کنند.

معاونت اسبق دانشگاه علوم پزشکی کاشان، با اشاره به این‌که تمام استانداردها در تمام حوزه‌های فرهنگی، تفریحی- ورزشی، خدماتی، اجتماعی، خوراکی اعم از خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها و هتل، بالاتر از سطح کاشان و حتی سطح استان است خاطر‌نشان کرد: حتی بعضی از استانداردها در سطح ملی هم فقط در یکی از دو مجموعه شاخص در تهران رعایت می‌شود. به عنوان مثال استاندارد «haccp» که در سراسر دنیا معتبر است برای فودکورت و مجموعه رستورانی این مجموعه لحاظ شده است.

تمام کارکنان مجموعه آموزش‌های حرفه‌ای فرا می‌گیرند
خدمت در پاسخ به پرسش یک رسانه که پرسید، چه ضمانتی برای خدمات متناسب با ستارهای هتل این مجموعه وجود دارد؛ اظهار داشت: به تازگی دادن ستاره به هتل‌ها عمدتاً تابع چک‌کردن خدمات در تمام حوزه‌هاست. به عنوان مثال نیروهایی که در هتل استخدام و مشغول به کار خواهند شد. آموزش‌های استانداردی برای کار در هتل را در تهران فرا می‌گیرند. البته تمام نیروهای مجموعه در تمام سطوح و مشاغل. پس از موفقیت در آزمون و مصاحبه ورودی و پیش از آغاز کار، دوره‌های خاص آموزشی را طی خواهند کرد که بعضی از دوره‌ها در تهران و بعضی در کاشان برگزار می‌شود.

فوق‌تخصص حاذق و مشهور بیماری‌های گوارش و کبد در پاسخ به یک پرسش که چرا با توجه به حرفه پزشکی، در بخش سلامت سرمایه‌گذاری نکردید، با تاکید بر هدف نخستین که سودآوری هدف نبوده در حالی که سرمایه‌گذاری در بخش سلامت قطعاً با سودآوری تضمین شده همراه است تاکید کرد: تصمیم داشتیم کاری برای کاشان بکنیم که خلاء آن در کاشان حس می‌شد و به‌نظر می‌رسد کاشان در حال حاضر خلاء سرمایه‌گذاری در حوزه درمان ندارد.

رئیس هیأت‌مدیره وندای کی آشیان، در پاسخ به پرسش دیگری در مورد تضمین ماندگاری نیروی انسانی خاطر‌نشان کرد، در حال حاضر نیروهای انسانی در بخش صندوق‌داری، فروشندگی و حسابداری پس از مصاحبه پذیرفته و در حال آموزش هستند. در این بخش و سایر بخش‌ها نیروی انسانی با ۳ برابر ظرفیت مورد نیاز با هزینه مجموعه آموزش خواهند دید و از بین آن‌ها شاخص‌ترین نیروها به استخدام نهایی در خواهند آمد و مشمول حقول و مزایا خواهند شد. از طرفی با توجه به ایده جدید بازاریابی که حق را به کارمندان می‌دهد، برای نیروهای استخدامی بالاترین استانداردها در حوزه حقوق، مزایا و امتیازات در نظر گرفته شده و در کنار خدمات مطلوبی که برای پرداخت در نظر گرفته‌شده تعهدات لازم نیز برای ماندگاری از پرسنل پیش از شروع کار اخذ می‌شود.
منتشر شده در صفحه کسب و کار شماره صفر کاشان امروز

نقد اسفدیاری بر فراستی مدح شبیه ذم بود

حرف‌های «شهاب اسفندیاری» در برنامه هفت، نه نقد برنامه، نه نقد مجری و نه نقد «مسعود فراستی» که به نظر من برعکس، تایید همه بود ولی از زاویه خاص خودش.
شهاب اسفندیاری سینما خوانده در یک دانشگاه خارجی هم تحصیل کرده، ایران هم که درس می‌خواند، یک دانشجویی معمولی نبود و خیلی بیشتر از حد یک دانشجو فعال و منظم بود و البته پرکار. مشتی از خروار نظم و دقت و پشتکار خوب، وبلاگ او است که بیش از یک دهه فعال و به‌روز است و در‌‌ همان آدرسی که بود ماند و رنگ و لعاب و ادمین خصوصی و … عوض نکرد و بیشتر از رنگ و لعاب حواسش به محتوای حرفه‌ای نوشته‌ها و آداب وبلاگ‌نویسی بود.
شهاب اسفندیاری در برنامه هفت
با این‌همه عقیده و علمی که در صغر یاد و با آن خو گرفته، چون نقش حجر در ذهن و زبانش مانده و خیلی جا‌ها مانع از این بوده که واقعیت‌ها را ببینید.
یک حقیقت خیلی‌خیلی مهم که درباره او و مسعود فراستی وجود دارد، این‌ست که هردو آن‌ها فقط منتقد بوده‌اند و هستند و به نظر می‌آید خواهند ماند. این دو و البته خیلی شبیه این‌ها، به قول معروف کنار گود نشسته‌اند و به نحوه لنگ‌کردن حریف ایراد می‌گیرند و البته ایراد گرفتن ــ و نه نقد کردن ــ کار خیلی راحتی است و می‌شود تقریبا از عهده هر کس برمی‌آید. و ناگفته پیداست که املای نانوشته غلط ندارد. فراستی و اسفندیاری اگر مردند بپرند وسط گود تا مشخص شود چند مرده حلاج‌اند.

از تولستوی ظاهرا باید باشد که گفته: منتقدین ادبی آدم‌هایی هستند که از آفرینش یک اثر ناچیز محروم‌اند. این جمله در مورد این دو نفر صدق می‌کند البته با تفاوت‌های زیاد که عرض می‌کنم.
مثل داستان نقاشی که از مردم خواست عیب‌های نقاشی‌اش را ضربدر بزنند و تمام نقاشی ضربدر شد و وقتی گفت یک نقاشی مثل آن بکشند هیچ‌کس نتوانست.

اسفندیاری البته برخلاف فراستی، تحصیل‌کرده است و یک دوره‌ای از تحصیل را هرچند کوتاه در خارج از ایران و در یک محیط دانشگاهی کمی متفاوت سپری کرده. هم تحصیل‌کرده‌بودن و هم تجربه شرایط تحصیل و زندگی در یک کشور دیگر، آدم را به‌نوعی آبدیده‌ می‌کند و باعث می‌شود منطق بر رفتار آدمی بشتر حاکم باشد و رفتار سنجید‌تر باشد.
زبان اسفندیاری به تعبیر قرآن «لین» است بر خلاف فراستی که زبانش همیشه تند و خشن است وابدا به خودش اجازه نمی‌دهد نرمی و لطافت ببینید. و دیگر این‌که برخلاف فراستی که دیکتاتوری در بیان و نظرش حکم‌فرماست، اسفندیاری این قابلیت را دارد که قبول کند، همه حقیقت نزد او نیست و ممکن است اشتباه کند و نظرش وحی منزل نیست.

با این همه اما در برنامه هفت اسفندیاری با آن دفاعی که از «وحید جلیلی» و به دنبال آن «مجید مجیدی» و «ابرهیم حاتمی‌کیا» کرد، و از طرف یکی به نعل و یکی به میخ‌ زدن‌ در نقد فراستی و برنامه هفت و باز غلبه مدح بر نقد و ذم، خیلی هم آش دهن‌سوزی نبود و من متعجبم بعضی ذوق‌زده این تعریف‌ها را نقد پنداشته و آن‌را در بوغ و کرنا کرده‌اند.

آخرین حرف دلم را در مورد اسفندیاری بزنم که در کنار کارهای خوبش، یادداشتی هم نوشت در مورد ممانعت از سخنرانی حسن خمینی در حرم مطهر با عنون «پایان دوران آقازاده‌ها» که بسیار قابل‌توجه و از کارهای شجاعانه و نیکوی او بود.

گاف رسانه‌ای داستان دلارهای پرویز پرستویی

۲۱ اسفند ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

داستانی که در مورد دلارهای رهاشده در خیابان منسوب به «پرویز پرستویی» به‌تازگی به شکل انبوه در رسانه‌ها بازنشر می‌شود، سرگذشت شخص دیگری بوده که در یک بد‌اخلاقی و گاف رسانه‌ای به نام بازی‌گر مطرح سینمای ایران منتشر و بازنشر شده است.

«حمید حسامی» در واکنش به این گاف رسانه‌ای در صفحه خود در شبکه اجتماعی فیس‌بوک نوشته‌است: «ده‌ها خبرگزاری، یک متن ثابت را منتشر کرده‌اند که طی آن ادعا شده پرویز پرستویی (هنرمند سر‌شناس کشور) در صفحۀ اینستاگرام خود خاطرۀ پخش‌شدن دلار‌هایش در خیابان و جمع‌کردن آن توسط مردم را نقل کرده است!.
این خبر و خاطره، علاوه بر سایت‌های مختلف در کانال‌ها و گروه‌های وسیعی از تلگرام نیز بشدت در حال بازنشر است!.
من بدون تحقیق مطمئنم (یا حداقل امیدوارم) که آقای پرستویی چنین ادعایی نکرده‌اند و ادامه ی نوشته