بایگانی

بایگانی برای دسته ی ‘رسانه’

به بهانه روز جهانی عکاسی

۲۸ مرداد ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

۱۹ اگوست یا اوت، به عنوان روز جهانی عکاسی نام‌گذاری شده است. بیش از ۱۶۰ سال پیش، نخستین دوربین عکاسی را ناصرالدین شاه قاجار به ایران آورد و شاید بتوان با اندکی تسامح، نخستین عکاس ایرانی را همین ناصرالدین شاه دانست، که خیلی از عکس‌هایی که او گرفت یا انداخت، امروزه به عنوان نخستین عکس‌های ایران در موزه‌های داخل و خارج نگه‌داری می‌شود.

فعل عکاسی را با مصدرمرکب «عکس‌انداختن»، به معنی انداختن سایه سوژه روی نگاتیو (فیلم) معنا و معرفی می‌کردند. به مرور زمان این مصدر به «عکس‌گرفتن» تغییر یافت.

امروزه اغلب مردم جهان با استفاده از دروبین‌های حرفه‌ای یا آماتور دیجیتال یا دوربین‌های دیجیتال گوشی‌های همراه خود، هر لحظه از هر صحنه و اتفاق و منظره‌ای بلافاصله عکاسی و آن‌را ثبت می‌کنند.

اما فرایند عکاسی، تا قبل از ظهور دوربین‌های دیجیتال، به این سرعت و سادگی نبود. اولا دوربین عکاسی یک کالای لوکس و هنر عکاسی یک هنر منحصر به افراد خاص بود که در دسترس همه‌کس نبود. در دوربین‌های آنالوگ، عکس توسط عکاس روی فیلم‌های نگاتیو که تعداشان محدود به ۱۲ یا ۲۴، بود ثبت می‌شد. بنابراین شما فقط می‌توانستی از یک منظره ۱۲ یا ۲۴ عکس ثبت کنی و برای ادامه باید فیلم عوض می‌کردی.

ظهور، ثبوت و چاپ نگاتیو‌ها هم کار هرکس نبود و باید پس از ثبت فیلم‌ها را به مراکز محدود این‌کار می‌دادند. آن‌ها فیلم‌ها را در تاریک‌خانه در محلول شیمیایی ظهور می‌زدند، پس از زمانی بسیار اندک و حساس که برای ظهور نیاز بود، در محلول ثبوت می‌زدند تا تصویر (عکس) ظاهرشده ثابت شود و سپس نگاتیو را خشک کرده و چاپ می‌کردند. این فرایند چند روز طول می‌کشید.

نکته اقتصادی: kodak بزرگ‌ترین شرکت تولید‌کننده فیلم‌ها و تجهیزات دوربین‌های آنالوگ، که شاید حدود یک قرن بر این بازار سیطره داشت، با ظهور دوربین‌های دیجیتال و بی‌توجهی و عدم همراهی با دنیای جدید عکاسی، از چرخه اقتصاد حذف شد.

اثر جمع

۲۷ مرداد ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

«اثر جمع» اثری است که شما ناخواسته روی یک جمع می‌گذارید، یا یک جمع روی شما می‌گذارد. مثلا در یک جمع، از همه می‌خواهند خاطره‌ای تعریف کنند، غالبا همه خاطره‌ای تقریبا شبیه یا با عناصر مشابه خاطره‌ای که نفر اول تعریف کرد خاطره خود را تعریف می‌کنند.

 وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت دوازدهم، رسما درخواست کرده کسی برای تبریک وزرات او؛ بنر ننویسید، دسته‌گل نیاورد و آگهی به رسانه‌ها ندهد. ناخواسته تعداد قابل‌توجهی از بنرها، دسته‌گل‌ها و آگهی‌های تبریک برای سایر وزرا هم فاکتور گرفته می‌شود.

 نمی‌گویم اصلا نخواهد بود. خواهد بود اما اولا در مقیاس خیلی کم و دوم انگشت‌نما و رسوا خواهند شد آن‌ها که همرنگ جماعت نشدند، و سال‌های سال، این اقدام مثبت مهندس «کرباسیان» به‌عنوان خشت اول یک اقدام درست، انسانی و ارزش‌مند مورد یادآوری قرار خواهد گرفت.

 پی‌نوشت۱: نیازی به توضیح نیست که همیشه همرنگ‌جماعت‌بودن مثل این مورد خوب نیست.
 یی‌نوشت۲: اصلا مهندس کرباسیان را نمی‌شناسم، این نکتهِ درستِ مدیریتی در رفتارش مد نظرم بود.

 

کلاه سرمان می‌گذارند، دارویی برای طاسی سر کشف نشده

۱۶ مرداد ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

دقیقا ۴ سال پیش و در آخرین روزهای استقرار دولت دهم، رئیس سازمان غذا و دارو و معاون وزیر بهداشت، اعلام کرد: ساخت کرم حلزون که دانشگاه علوم پزشکی البرز نقش اصلی در تولید و تبلیغ آن داشت و بارها از طریق صداوسیما تبلیغ وسیع روی آن صورت گرفته‌بود، مجوز از سازمان غذا و داروی نداشته است.
میلیاردها تومان از این محصول فروش رفته و خریداران با محصولی جعلی که رسانه ملی تبلیغ آن‌را کرده بود، مواجه شدند اما هیچ‌کس پاسخ‌گوی آن نشد که نشد.

هنوز ماجرای آن کرم و آن کلاه‌برداری فراموش نشده، تازگی‌ها یک تبلیغ پرسروصدا، به‌عنوان رپرتاژ ویژه از یک برنامه‌‌ی تلوزیونی پخش‌شده که در آن جوانی ادعا می‌کند؛ دارو (شامپویی) اختراع (درست)کرده است که با یک دوره مصرف آن طی چند ماه، همه آن‌هایی که موهای سرشان ریخته، دوباره می‌توانند شاهد رویش مجدد موهایشان باشند. ادامه ی نوشته

گاف رسانه‌ای داستان دلارهای پرویز پرستویی

۲۱ اسفند ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

داستانی که در مورد دلارهای رهاشده در خیابان منسوب به «پرویز پرستویی» به‌تازگی به شکل انبوه در رسانه‌ها بازنشر می‌شود، سرگذشت شخص دیگری بوده که در یک بد‌اخلاقی و گاف رسانه‌ای به نام بازی‌گر مطرح سینمای ایران منتشر و بازنشر شده است.

«حمید حسامی» در واکنش به این گاف رسانه‌ای در صفحه خود در شبکه اجتماعی فیس‌بوک نوشته‌است: «ده‌ها خبرگزاری، یک متن ثابت را منتشر کرده‌اند که طی آن ادعا شده پرویز پرستویی (هنرمند سر‌شناس کشور) در صفحۀ اینستاگرام خود خاطرۀ پخش‌شدن دلار‌هایش در خیابان و جمع‌کردن آن توسط مردم را نقل کرده است!.
این خبر و خاطره، علاوه بر سایت‌های مختلف در کانال‌ها و گروه‌های وسیعی از تلگرام نیز بشدت در حال بازنشر است!.
من بدون تحقیق مطمئنم (یا حداقل امیدوارم) که آقای پرستویی چنین ادعایی نکرده‌اند و ادامه ی نوشته

«دولت‌آبادی» خانه خراب شد

۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۸ بدون دیدگاه

سوءمدیریت در رفتار تبلیغاتی شتاب‌زده روزنامه «اندیشه نو» که این روز‌ها در فقدان رسانهِ، ظاهرا تنها رسانه مکتوب ستاد «میرحسین موسوی» می‌باشد، آدمی را دچار شگفت‌زدگی می‌کند.

آیا تنظیم‌کننده تیتر و خبر مربوط به حمایت تلویحی «محمود دولت‌آبادی» از میرحسین موسوی در آن روزنامه، باید آن‌قدر نسبت به اطلاعات مربوط به شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد انقلاب فرهنگی فقیر باشد که بدون بررسی دقیق گفتار «دولت‌آبادی»، گفتار ناقص اورا به‌عنوان یک برد موثر تبلیغاتی تلقی، و تحت عنوان حمایت یک نویسنده، نشریه را تبدیل به بلندگوی اهانت به «عبدالکریم سروش» نماید؟

اگرچه بر کسی پوشیده نیست که اکثر طرف‌داران و حامیان «مهدی کروبی» و از آن‌جمله «استاد عبدالکریم سروش» می‌دانند که «کروبی» رای نمی‌آورد و تنها اعتراض نسبت به بعضی رفتارهای اشتباه و تمامیت‌خواهی بعض اصلاح‌طلبان، به این شکل بیان می‌شود، اما به هیچ‌روی هیچ‌کس به بهانه حمایت از یکی، حق تخریب آن‌هم ناشیانه دیگری را ندارد.

زیبا‌ترین جواب به رفتار سیاسی سروش را «جلایی‌پور» در‌‌ همان اندیشه نو اعلام نمود. شایسته است استاد جلایی‌پور به نمایندگی از ستاد میرحسین از رفتار اشتباه روزنامه در تخریب استاد سروش عذرخواهی نمایند.
پانویس:
تیتر از شطحیات احمد عزیزی