خانه > عبرت‌های تاریخ, کشکول > از مکافات عمل غافل مشو

از مکافات عمل غافل مشو

۸ شهریور ۱۳۹۶

دکتر هادی انصاری در مطلبی به بهانه درگذشت دكتر ابراهيم يزدى نوشته: سه سال پيش به مجلسى وارد شدم و مورد لطف حاضرين قرار گرفته و مرا در كنار شخصى كه تمايل به نشستن در كنار وى را نداشتم، نشاندند. همه از چپ و راست به من خيرمقدم و باصطلاح صبًحكم‌الله‌بالخير گفتند! شخص موردنظر رو به من كرد و گفت: شما كدام دكتر انصارى هستيد؟ من كه با او يك بار در ابتداى انقلاب و در نمازجمعه مرحوم آية‌الله طالقانى رودررو شده و تقريبا مشاجره‌اى درباره امام موسى صدر و نخست‌وزير ليبى (عبدالسلام جلًود) كه در نماز حضور پيدا كرده بود، داشتم به او پاسخ دادم: دكتر انصارى در دنيا يكى است و آن‌هم من هستم و باقي قلابى هستند!

ايشان از پاسخم خنديده و گفت واقعا شما خود را معرفي كنيد! ابتدا وابستگى خود به بيت انصارى و ميرزاى نايينى را براى او عنوان كرده و سپس گفتم: كه مهم اين‌است كه بنده داماد مرحوم آيت‌الله‌العظمى[سید محمد] روحانى هستم! لحظاتى درنگ نمود و متوجه شدم كه وى درك نمود چرا من وابستگى خود به آن مرحوم را عنوان نمودم. لحظاتى را كه حس مى‌نمودم فيلم دوران گذشته و ابتداى انقلاب و ميزگرد خود و لاهوتى و [محمود] دعایی در عصر جمعه‌اى را كه در تلويزيون رسمى كشور تشكيل داده و چه بهتان‌ها و اتهاماتى را كه به اين سيد مظلوم نزدند، در ذهن خود به‌نمايش گزارده و چهره درهم‌رفته و ناراحتى او را حس مى‌كردم. تمامى اين مطالب و احساس‌ها، تنها چند ثانيه بود.

وى از من درخواست نمود كه مى‌تواند با من ديدارى داشته باشد كه بدون درنگ پاسخ دادم: ترجيح مى‌دهم كه ديدارى با هم نداشته باشيم و آن سخنان و اتهامات شما را بياد داشته و گوشه‌اى از ناراحتى‌هاى آن مرحوم را به وى يادآور شدم. و به او تذكر دادم كه ايشان در كنار سفره الهى قرار داشته و دير يا زود پاسخ آن مطالب را بايد در دادگاه عدل الهى ارائه دهيد. جالب اين بود كه وى گفت كه من به همين خاطر مى‌خواهم با شما سخن گويم، من در آن هنگام بنا بر مسموعات خود از آن دو نفر و ديگران، در آن ميزگرد شركت نموده و سال‌هاست كه يكى از مطالبى كه مرا رنج مى‌دهد، همواره اين مطالبى بود كه از سوى من درباره ايشان مطرح شد. او گفت كه جلال‌الدين فارسى نيز در كتاب خود به بسيارى از اين اتهامات اشاره كرده و خلاف‌بودن آن‌ها را عنوان كرده است.

به وى گفتم: فكر نمى‌كنيد كه تقاص اعمال خود را پس مى‌دهيد؟ سرى به عنوان تاييد تكان داده و گفت اميدوارم كه از سر تقصيرات من درگذرد! پاسخ دادم آية‌الله روحانى، شخصيتى ويژه داشتند و گذشت‌هاى بسيارى را در زندگى خود نسبت به افراد انجام مى‌دادند كه نمونه‌هاى بسيارى را خود بخاطر دارم. ايشان در آخرين جمله به من گفتند كه بسيار ناراحت از واردساختن آن اتهامات غيرواقعى هستم و امروز عجيب است كه چندان حال مساعدى براى حضور در اين مجلس نداشتم ليك حسى مرا به اين مجلس آورد و حال متوجه مى‌شوم كه چرا! اميدوارم كه در قيامت از من درگذرد و چشمان خود را لحظاتى به يك نقطه دوخته بود…

از مكافات عمل غافل مشو
گندم از گندم برويد جو ز جو

اين دومين دیدار و آخرين ديدارم با دكتر ابراهيم يزدى بود.

منبع: کانال تلگرام سید مصطفی تاج‌زاده

کانال تلگرام کاریزما و کلام